Brinkkala ja Vanha Raatihuone siirtyvät Taiteen talon konseptin alle

Aloittaja papu, 09:36:29 - 09.04.2025

« edellinen - seuraava »

papu

Mitäs tää nyt sit tarkoittaa Kirjiksen kannalta? Vituttaa ainakin tollaset konsepti-termit.

LainaaBrinkkala ja Vanha Raatihuone siirtyvät Taiteen talon konseptin alle! 🥳🥂

Turun kaupunginhallitus on hyväksynyt esityksen, jonka mukaan Taiteen talo ottaa operointivastuun Brinkkalasta, sen piharakennuksesta ja pihasta sekä Vanhasta Raatihuoneesta. Samalla Taiteen talon konseptia laajennetaan koskemaan myös niitä.

Päätös liittyy Vanhan Suurtorin ja koko Turun Vanhankaupungin kehittämiseen, jossa pyritään elävöittämään aluetta ja tuomaan sinne myös uudenlaista toimintaa. Taiteen talo voi jatkossa hyödyntää entistä paremmin Brinkkalan pihaa tapahtumakäyttöön ja laajentaa tuloksekasta konseptiaan Vanhankaupungin alueella.

– Olemme riemuissamme, sanoo Taiteen talon toimitusjohtaja Jere Pensikkala. On hienoa, että Taiteen talon konsepti nähdään keinona kehittää laajemminkin tätä uniikkia aluetta. Uskomme muutoksen näkyvän niin kaupunkilaisille kuin matkailijoillekin entisestään vilkastuvana tapahtumatoimintana ja uusien palveluiden avautumisena näihin hienoihin tiloihin. Olemme myös onnellisia toivottaessamme alueen upeat toimijat osaksi Taiteen talon yhteisöä, Pensikkala jatkaa.

Lue lisää taiteentalo.fi

Kuva: ILMIÖ-festivaali Brinkkalan sisäpihalla 2024. Milla Ilkamo

#taiteentalo #turunvanhakaupunki #turku #brinkkala #vanharaatihuone